O mnie

Witam. Poznajmy się.
Nazywam się Jarosław Juć. Jestem ojcem czwórki dzieci, pochodzę z Lubartowa w woj. lubelskim.

Jestem studentem wydziału nauk medycznych lubelskiej oraz wrocławskiej uczelni wyższej. Na kierunku dietetyka wybrałem specjalizację: żywienie kliniczne (dietetyk kliniczny), “psychodietetyka” oraz “dietoterapia”. Jestem współautorem aplikacji „ŁGeniusz” – kalkulator ładunku glikemicznego, pomagającej osobom z chorobami autoimmunologicznymi oraz zaburzeniami glikemii, jak również wszystkim, którzy uczą się żywienia w niskim IG. Jestem także Specjalistą SOIT – Specjalista przyjazny insulinoopornym. Interesuję się fitoterapią, ziołolecznictwem i medycyną naturalną podnosząc swoją wiedzę i kwalifikacje. Prowadząc gabinet dietetyczny zwracam uwagę na świadomość żywieniową społeczeństwa oraz przekazuję wiedzę o chorobie przewlekłej jaką jest otyłość. Nauka nawyków żywieniowych ze wskazaniem na indywidualnie optymalny protokół dietetyczny w celu poprawy stanu zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Mam zaszczyt wspierać merytorycznie tematyczną grupę dyskusyjną na portalu społecznościowym Facebook, liczącą niemal 30 tysięcy osób. Grupa wsparcia nosi nazwę „Niski Indeks Glikemiczny/Insulinooporność / Dieta / Niski Ładunek / Otyłość”, w której dołączyłem do grona administratorów i moderatorów.

Zapraszam do kontaktu oraz do współpracy.

Jeszcze kilka lat temu ważyłem prawie 200 kilogramów !!! Niewiarygodne prawda? Otyłość towarzyszyła mi od dziecka. Zawsze kojarzyłem ten stan z leczeniem w sanatorium, sterydami. Ale – to było dawno…

Doskonale pamiętam czas, kiedy odwożąc dzieci do szkoły one nie chciały, abym je odprowadzał i wchodził z nimi do budynku mówiąc – tato, sam sobie zaniosę tornister, pa …


Stosowałem wiele diet, wielokrotnie. Również takie, które obecnie uważam za niewłaściwe i wyniszczające organizm, niezdrowe. Borykałem się nie tylko z otyłością olbrzymią, ale również z wieloma zaburzeniami odżywiania, zespołem metabolicznym, stanem przedcukrzycowym, nadciśnieniem tętniczym, a moje organy wewnętrzne np. wątroba były mocno otłuszczone.
Oczywiście miałem świadomość, że sam to sobie zrobiłem, chociażby nie uprawiając przez wiele lat żadnej aktywności fizycznej. Siedząca praca i wygodnictwo. Fast-foody i słodzone napoje itd.

Doskonale wiem co czuje otyła osoba. Ciuchy w rozmiarze 6XL, a i tak zawsze ulubione to dresy … Chrapanie, zmęczenie, pocenie się w miejscach publicznych, brak sił, brak oddechu – nie czułem się pełnowartościowym facetem, ani ojcem, ani człowiekiem …

Miałem już dość efektu jojo po każdym odchudzaniu, miałem dość niemocy, dość kolejnych tabletek i wizyt u lekarzy, a przede wszystkim dość uciekającego przez palce życia w XXL.

Różnymi metodami schudłem aż 90 kilogramów. Kosztowało mnie to wielu wyrzeczeń i od groma silnej woli.

Ale co dalej ….. ?
Co z efektem jojo ?
Co ze zdrowiem ?
Jak odbudować zdrowie ?

Postanowiłem kształcić się w zawodzie dietetyka. Po to, aby zrozumieć dogłębnie procesy, których działanie obserwowałem w obrębie własnego ciała od dziecka.
Kształcić się w zakresie nauk medycznych, aby móc pomagać innym, zarówno od strony dietetyki, ale również jako psychodietetyk, a w przyszłości jako dietetyk kliniczny.
Ponieważ wiem, jak trudno jest zmienić się z dnia na dzień, jak trudnym jest wykorzenianie przyzwyczajeń z ponad 35 lat życia. Wiem jak trudno jest odzyskać zdrowie oraz wiarę w siebie samego.

Kiedy zrzuciłem połowę nadbagażu kilogramów dziecko pod szkołą pyta – tato zaniesiesz mi tornister pod klasę? ciężki mam – pod klasą dostałem nawet buziaka – dzięki, kocham cię – usłyszałem od syna, kiedy na korytarzu inne dzieci czekały na nauczyciela. Nie wstydził się mnie. Co się zmieniło? Pół godziny płakałem w aucie pod szkołą. Zmieniło się wszystko.

Moim marzeniem jest, żeby praca jaka wykonuję w zawodzie dietetyka, pomagała zmienić „wszystko” w życiu innych ludzi. Taki mam cel w tym co robię.

Obecnie studiuję dietetykę na dwóch kierunkach, ale nie przeszkadza mi to dzielić się wiedzą z zakresu nauk medycznych w obrębie tej którą dysponuję i którą ciągle poszerzam. Chcesz wiedzieć co czułem będąc otyłym? chudnąc? zadzwoń do mnie lub napisz na komunikatorze (Messeneger, Watsapp czy Instagram), może mogę pomoc również tobie.


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.