Gabinet / Porady · 27 czerwca 2023

Kalkulator Twojego zapotrzebowania na błonnik

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile błonnika powinieneś spożywać na co dzień? Błonnik to kluczowy składnik zdrowej diety, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, może pomóc w redukcji złego cholesterolu i jest korzystny dla Twojej flory jelitowej. Mój Kalkulator Błonnika pomoże Ci określić, ile błonnika powinieneś spożywać każdego dnia, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.

Kalkulator Błonnika

Kalkulator Błonnika

Błonnik to niezbędny składnik odżywczy, który pomaga regulować nasz układ trawienny i ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Jest to typ węglowodanu, który nie jest trawiony przez nasz organizm, ale przechodzi przez układ trawienny, pomagając w procesie trawienia.

Błonnik można podzielić na dwa główne typy: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny, jak sama nazwa wskazuje, rozpuszcza się w wodzie i tworzy żel, który pomaga spowolnić proces trawienia. Pomaga to w kontroli poziomu glukozy we krwi i może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu. Błonnik nierozpuszczalny nie rozpuszcza się w wodzie i pomaga dodawać objętości do naszych stolców, co pomaga zapobiegać zaparciom.

Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak:

  1. Poprawa zdrowia jelit: Błonnik pomaga w regulacji ruchów jelit i może przyczynić się do zapobiegania problemom z jelitami, takim jak zaparcia.
  2. Kontrola poziomu cukru we krwi: Błonnik pomaga spowolnić proces trawienia, co pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi.
  3. Zdrowie serca: Błonnik może pomóc obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL, co może przyczynić się do poprawy zdrowia serca.
  4. Kontrola wagi: Błonnik pomaga w utrzymaniu uczucia sytości, co może pomóc w kontroli wagi.

Mój Kalkulator Błonnika pomaga obliczyć, ile błonnika powinieneś spożywać każdego dnia, na podstawie Twojego wieku, płci, wagi, wysokości i poziomu aktywności fizycznej. Pamiętaj, że te obliczenia są tylko szacunkowe i mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać bardziej spersonalizowane zalecenia.


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading