Gabinet / Porady · 23 czerwca 2023

Leki na Otyłość – Złoty Środek, czy Wspomagacz Zdrowego Trybu Życia?

Kto z nas nie marzył kiedyś o magicznym środku, który pozwoliłby nam pozbyć się zbędnych kilogramów bez konieczności ciężkiej diety czy intensywnych treningów? W dzisiejszych czasach iniekcyjne leki na otyłość, takie jak Wegovy, Ozempic, Saxenda, Victoza, bywają nierzadko przedstawiane jako takie właśnie „panaceum na wszystko”. Ale, czy są one rzeczywiście uniwersalnym lekiem na problem nadwagi?

Zdaniem Francesco Branca, dyrektora WHO ds. żywienia i bezpieczeństwa żywności, choć te nowoczesne leki są wysoce skuteczne, nie stanowią „złotego środka” w walce z otyłością. Powinniśmy je postrzegać raczej jako element wszechstronnego podejścia do zdrowego stylu życia, w którym dieta i ćwiczenia odgrywają kluczową rolę.

Co więcej, nie możemy pominąć pewnej niepokojącej kwestii. Osoby przyjmujące te leki najprawdopodobniej będą musiały stosować je do końca życia, aby utrzymać osiągniętą wagę. Dlaczego? Wiele z tych leków działa na zasadzie agonistów receptorów GLP-1 (peptydu podobnego do glukagonu-1) – substancji, która naturalnie występuje w naszym organizmie i odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu. Poprzez zwiększanie uczucia sytości lub zmniejszanie apetytu, leki te wpływają na nasz ośrodek sytości w mózgu. Kiedy przestajemy je stosować, procesy te wracają do swojego pierwotnego stanu, co może skutkować powrotem do dawnych nawyków żywieniowych i potencjalnym przyrostem masy ciała.

Prawda jest taka, że leki te będą działać prawidłowo tylko wtedy, kiedy są stosowane w połączeniu z określoną dietą. Niestety, o tym często lekarze wypisujący recepty nie informują. Tymczasem koszt takiego leczenia często przewyższa koszt miesięcznej opieki dietetycznej, która również pozytywnie wpłynie na odczuwanie głodu i chęci podjadania, a utrata masy ciała wtedy będzie wynikiem deficytu energetycznego przy jednoczesnym spożywaniu różnorodnych produktów i potraw, a nie drogich rozwiązań farmakologicznych.

LekCenaDodatki
Wegovy1112,51 zł – 2532,98 zł (za 2-5 piór) ​1Możliwość kontaktu z lekarzem w celu wypisania recepty, informacje na temat skutków ubocznych i przeciwwskazań do przyjmowania, brak instrukcji co robić po zakończeniu dawkowania leków.
Ozempic357,72 zł (cena 100%) ​2Możliwość kontaktu z lekarzem w celu wypisania recepty, informacje na temat skutków ubocznych i przeciwwskazań do przyjmowania, brak instrukcji co robić po zakończeniu dawkowania leków.
Saxenda389,99 zł – 927,59 zł​ 3Możliwość kontaktu z lekarzem w celu wypisania recepty, informacje na temat skutków ubocznych i przeciwwskazań do przyjmowania, brak instrukcji co robić po zakończeniu dawkowania leków.
Victoza229,90 zł – 700,00 zł​ 4Możliwość kontaktu z lekarzem w celu wypisania recepty, informacje na temat skutków ubocznych i przeciwwskazań do przyjmowania, brak instrukcji co robić po zakończeniu dawkowania leków.
Rybelsus128,99 zł (za 10 tabletek)​ 5Możliwość kontaktu z lekarzem w celu wypisania recepty, informacje na temat skutków ubocznych i przeciwwskazań do przyjmowania, brak instrukcji co robić po zakończeniu dawkowania leków.
Mysimba398,99 zł – 727,90 zł (za 112 tabletek) ​6Możliwość kontaktu z lekarzem w celu wypisania recepty, informacje na temat skutków ubocznych i przeciwwskazań do przyjmowania, brak instrukcji co robić po zakończeniu dawkowania leków.
Opieka dietetyczna360,00 zł – 420,00 zł za miesiącKonsultacje z dietetykiem, jadłospis i zalecenia w cenie, edukacja żywieniowa w cenie, monitorowanie parametrów zdrowia i analiza wyników badań, dzienniczek żywieniowy i monitorowanie relacji z jedzeniem oraz nawyków żywieniowych, aktywność fizyczna, porady dotyczące skóry
Tabela: ceny leków w rozrachunku 1-miesięcznym, w porównaniu do miesięcznej opieki dietetycznej w Poradnia Dietetyczna – Dietetyk Jarosław Juć

W konkluzji, zdrowe podejście do utrzymania prawidłowej wagi powinno stanowić element całościowego stylu życia, a nie być zależne od stałego przyjmowania leków. Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak chorób, ale równowaga w wielu aspektach życia – zrównoważona dieta, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu, minimalizacja stresu.

Jeżeli nie wiesz, czy jesteś gotowa lub gotowy na leki, spróbuj wykorzystać mój poradnik edukacyjny, w którym znajdziesz również przepisy kulinarne, które zmienią Twoje spojrzenie:

A co Wy sądzicie na temat tych leków? Czy mieliście z nimi jakieś doświadczenia? Dajcie znać w komentarzach!


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading