Porady · 7 października 2020

Bisfenol

Stare powiedzenie brzmi „kijem Wisły nie zawrócisz”, co w rozumieniu mojego posta oznacza, że świata nie zmienisz. Ale, jeżeli możesz cokolwiek zrobić na pewno zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniach, które będą tobie służyły do przygotowywania i lub bądź spożywania posiłków.

Jednym z oznaczeń na opakowaniach jest oznaczenie „BPA free”. BPA – Bisfenol A jest to związek chemiczny z rodziny fenoli. Nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast rozpuszcza się w tłuszczach. Ma on budowę chemiczną podobną do estrogenu, przez co może zakłócić gospodarkę hormonalną organizmu. Związek ten znalazł zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych. Ale to nie tylko butelki i pojemniki, to również konserwy (puszki), gdyż blaszane opakowanie wyścielone/zabezpieczone jest od środka folią, która może zawierać Bisfenol A.

Co jeszcze może zawierać ten związek? butelki PET, pojemniki na żywność, puszki aluminiowe, papier termiczny do paragonów, płyty CD, zabawki. Bisfenol A może przedostawać się do żywności i napojów i w ten sposób trafia do naszego organizmu. Jest go mnóstwo nawet w banknotach.

Związek ten przedostaje się do naszego organizmu drogą pokarmową, drogą oddechową oraz przez skórę, czyli w momencie, kiedy mamy kontakt z przedmiotami zawierającymi BPA na przykład zabawkami z plastikowymi butelkami, paragonami fiskalnymi ze sklepu.

Jeżeli na opakowaniu jest tylko oznaczenie „PET” w tego typu opakowaniach wykazano dużą zawartość ksenoestrogenów – związków chemicznych, które wchodzą w interakcje z układem hormonalnym człowieka. Tworzywa PET prawdopodobnie zawierają Bisfenol i nie powinniśmy takiego tworzywa, opakowania używać wielokrotnie.

Opakowania z oznaczeniem „BPA free” nie zawierają Bisfenolu A i można je stosować wielokrotnie zarówno do przygotowywania jak i spożywania pożywienia.


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading