Ciekawostki / Porady · 8 lipca 2021

Konserwanty w kosmetykach stosowanych w czasie ciąży, a nadwaga dziecka

Otyłość dziecięca osiągnęła wymiar epidemii w większości krajów rozwiniętych i nadal rośnie na całym świecie. Dowody badania kohortowego wskazują, że narażenie matki na paraben butylowy (BuP) może wywołać rozwój nadwagi we wczesnym dzieciństwie. Parabeny to konserwanty szeroko stosowane w produktach konsumenckich, w tym w kosmetykach i żywności. W ostatnich latach kontrowersyjnie dyskutowano o tym, czy narażenie na niskie dawki parabenów może powodować niekorzystne skutki zdrowotne.

Dodatkowo badania wykazują, że substancje te wywołują epigenetyczne zmiany zaburzające czucie głodu. Najbardziej szkodliwe są kosmetyki, które dłuższy czas pozostają na skórze – kremy, mleczka, balsamy do ciała.

„Wpływ parabenów w czasie ciąży najwyraźniej powoduje epigenetyczne modyfikacje u potomstwa, które na stałe zaburzają regulację naturalnego uczucia sytości. Oznacza to przyjmowanie większej ilości jedzenia” – wyjaśnia dr Polte.
„Mając na uwadze dobro swoich dzieci, kobiety w ciąży powinny używać produktów wolnych od parabenów w czasie tak wrażliwego czasu, jakim jest ciąża i karmienie piersią” – zalecają naukowcy.


Źródło:
https://www.nature.com/articles/s41467-019-14202-1; Opublikowany: 11 lutego 2020


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading