Obalamy mity · 7 listopada 2021

Obalamy mity dietetyczne – Mit#4

Szacuje się, że statystyczna porcja kawy wypłukuje 4 mg magnezu dostarczając do naszego układu pokarmowego 7mg. Żeby doszło do wydalenia magnezu musi zaistnieć czynnik, który to wydalanie inicjuje oraz czynnik, który dodatkowo blokuje wchłanianie zwrotne. Kawa dostarcza do organizmu więcej magnezu niż organizm jest w stanie go wydalić przy jej moczopędnym działaniu. I jest to niemal 2x większa dawka. Ponadto wypłukiwanie, a wchłanianie to dwie różne kwestie, dla których trzeba by poruszyć formę magnezu w kawie, szybkości wchłaniania w jelitach, ilości i szybkości spożycia, a to wszystko podstawić indywidualnie pod konkretną osobę. Jeśli obawiacie się o zmniejszone wchłanianie magnezu z kawy np. przez znajdujące się w niej szczawiany ograniczające wchłanialność magnezu, to sugeruje kawę z mlekiem (laktoza podwyższy wchłanianie w jelitach). Przyswajalność magnezu znacznie wzrośnie.

Obalamy mity dietetyczne – Mit#3

Kawa

Tempo picia kawy oraz ilości nie ujęte statystycznymi przypuszczeniami. Czas picia kawy, czy w tym czasie jest posiłek, czy post. Czy kawa jest mocna, czy lekka, rodzaj kawy i temperatura zaparzania. Wszystko to ma wpływ na mikroelementy kawy między innymi na redukcję wspomnianych szczawianów.

W niektórych krajach kawa jest dość istotnym źródłem spożycia magnezu, a jednym z takich krajów jest Korea.
Kawa ma 2000 różnych mikroskładników, prawie 1000 różnych substancji w niej zawartych. Niektóre mają silniejsze działanie przy różnych przypadłościach, inne wchodzą w interakcje z lekami, albo z pożywieniem tak jak np. również magnez.

Większe spożycie kofeiny może osłabić genetyczną tendencję do rozwoju otyłości. I to nie dzięki kofeinie, która paradoksalnie może być przyczyną insulinooporności i upośledzonego metabolizmu glukozy. Bohaterem jest m.in. kwas chlorogenowy. To on zmniejsza stężenie glukozy w osoczu na czczo oraz zwiększa wrażliwość na insulinę i spowalnia pojawienie się glukozy we krwi po jej spożyciu. Pomaga też kafestrol – zwiększa wydzielanie insuliny i wychwyt glukozy przez komórki mięśni szkieletowych. A więc niezależnie od tego, czy wybierzemy kawę z kofeiną czy też bez, ryzyko cukrzycy powinno maleć.

Ciekawostki (wiedzieliście o tym?):

  • Kawa rośnie w klimacie słonecznym i pewnie dlatego by po wypiciu ograniczać syntezę lub aktywacje witaminy D. U nas w Polsce witamina D z syntezy skórnej jest możliwa tylko w miesiącach maj-wrzesień, wiec należy uważać na spożywanie kawy i jednoczesne dawkowanie witaminy D.
  • U mężczyzn, którzy pili 2-3 filiżanki kawy dziennie o 42% rzadziej występowały zaburzenia erekcji.
  • Nawykowe spożycie kawy ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i chroni przed spadkiem funkcji poznawczych. Wiąże się też ze zmniejszonym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych – choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i stwardnienia zanikowego bocznego (ALS).
  • Kawa wchodzi również w interakcję z innymi lekami np. zawierającymi lewotyroksynę (Letrox, Euthyrox, Eltroxin) i należy zrobić przerwę 3-4 godziny po przyjęciu leku. Pomoże to również przyjąć dawkowaną ewentualnie witaminę D ze śniadaniem
    Jarosław Juć

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading