Obalamy mity · 6 listopada 2021

Obalamy mity dietetyczne – Mit#3

Muszę przyznać, że wiele lat wierzyłem w ten mit. Ale….. ile ludzi wierzyło w potwora z Loch Ness ¿ Wtedy nawet dałbym sobie rękę odciąć, że nie można łączyć. I bym teraz nie miał ręki 😂 Tak więc proszę przeczytać uważnie mój komentarz wyjaśniający zależność działania askorbinazy i prostą sztuczkę aby zachować w całości witaminę C w soku pomidorów.

Obalamy mity dietetyczne – Mit#3
Obalamy mity dietetyczne – Mit#3

Okazuje się, że askorbinaza, czyli enzym który jest zawarty w ogórku, rozkłada witaminę C obecną w czerwonym warzywie. Warto jednak wiedzieć, że enzym utleniający witaminę C obecny w ogórkach może stanowić zagrożenie nie tylko dla pomidora, ale także dla innych warzyw, np: papryki lub sałaty. Mało tego, askorbinaza, która tak napawa nas strachem występuje również w innych warzywach, a nawet owocach, czyt. cukinia, kabaczek, dynia, marchewka, jabłka oraz banany.

Ale … Więcej witaminy C stracimy dodając ogórka do pomidora, czy nie dodając pomidora wcale? Jak nie dodamy pomidora wcale to stracimy 100% witaminy C i w tym tkwi pułapka tego mitu, a sam pomidor to również wapń, magnez, potas, mangan, miedź, kobalt, brom, żelazo i inne, których utratę ryzykujemy wierząc w mit.

Askorbinaza zaczyna działać pod wpływem niszczenia ścian komórkowych ogórka, a więc przy jego krojeniu. Może on jednak tylko obniżyć poziom wit C w np. sałatce, ponieważ witaminy znajdują się nie tylko w soku pokrojonych warzyw, ale również w samych warzywach, których przecież nie blendujemy do potraw IO.

  • Uwaga jeszcze raz ważne sformułowanie – „tylko obniżyć poziom wit C”. –

Jeżeli z powodu głupiego mitu nie dodamy pomidora to MY obniżamy poziom witaminy C, bardziej niż ten nieszczęsny ogórek, ponieważ (i na szczęście) enzym ten (askorbinaza) szybko rozkłada się w naszym przewodzie pokarmowym, więc na poziom witaminy C, w organizmie nie ma wpływu już dalszego wpływu.Warto wiedzieć, że askorbinaza działa w optymalnym pH, a więc na poziomie 5-6. Jeśli więc do naszej sałatki dodamy octu balsamicznego lub soku z cytryny czy limonki, obniżymy owe pH na tyle, że askorbinaza nie będzie niszczyć witaminy C.Polecam sałatkę grecką – jest potrawą o niskim IG i ŁG i cieszyć się połączeniem pomidora i ogórka.

Jarosław Juć

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading