Obalamy mity · 6 listopada 2021

Obalamy mity dietetyczne – Mit#2

Obalamy mity dietetyczne

Dziś słynny mit. Żadna tajemnicza magia nie powoduje, że dopiero od godz. 18:01 zaczyna się tyć, ale istnieje taki mit, który głosi, że nie powinniśmy jeść po godzinie 18:00 lub, że nasz metabolizm spowalnia wieczorem, czy w czasie snu.

To co warto zaznaczyć, to fakt, że podczas snu nasz metabolizm wcale nie zwalnia, nocna podstawowa przemiana materii jest taka sama jak w ciągu dnia. Warto pamiętać, że nasze ciało wykorzystuję sen na regenerację wszystkich tkanek organizmu, a nie dostarczając odpowiednio zbilansowanego posiłku przed zaśnięciem świadomie wydłużamy ten proces. Węglowodany za sprawą insuliny wpływają na zwiększoną dostępność tryptofanu, który to jest prekursorem serotoniny i melatoniny – hormonów biorących udział w procesie zasypiania. Melatonina odpowiedzialna jest za regulację rytmu dobowego dnia, daje sygnał do rozpoczęcia procesów, które sprawią, że poczujemy się senni i tym samym z łatwością zaśniemy.

Zanim ktoś pomyśli, że w nocy układ pokarmowy nie trawi wszystkiego bo układ pokarmowy nie wytwarza enzymów….. Układ współczulny i przywspółczulny naszego organizmu jest układem autonomicznym i nie mamy wpływu na czas funkcji wydzielniczych i produkcji enzymów trawiennych. Układ współczulny nie odlicza czasu od obudzenia się. Bo co byłoby kiedy zdrzemniemy się w dzień? kiedy wypadnie wieczór? czy to zależy od zachodu słońca? a co jak polecimy do USA gdzie jest 6 h różnicy i kiedy u nas jest wieczór to tam nie itd. To tak nie działa. Nic wieczorem nie pracuje słabiej, owoce nie fermentują w jelitach (o ty będzie za kilka dni kolejny wpis „obalamy mity). Ba…. nawet w nocy niektóre procesy regeneracyjne pracują sprawniej niż w dzień.

Ważne, żeby zjeść 2-3 h przed pójściem spać. Osoby które pracują w nocy a śpią w dzień spożywają posiłki w godzinach pracy, czyli w nocy.

Dodatkowo osoby przestrzegające restrykcyjnej diety, diety eliminacyjnej, diety niskokalorycznej, również diet, które wykluczają kolację w dziennym planie żywieniowym, narażone są na zaburzenia odżywiania połączone z napadami objadania się.

Jarosław Juć


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading