Gotowanie / Niski IG i ŁG / Porady / Przepisy / Thermomix · 27 lipca 2021

Eliksir wzmacniający, poprawiający płodność

Będę dziś Waszym dietetycznym szamanem:

Eliksir wzmacniający, poprawiający płodność (przepis na 6 szklanek na Termomix i na blender):

Eliksir wzmacniający, poprawiający płodność

W przypadku insulinooporności i cukrzycy eliksir można spożywać w ciągu dnia przed lub do posiłku i nie trzeba go wliczać do diety. 1 szklanka 210 ml to tylko 10 kcal i ma zerowy ładunek glikemiczny, a indeks wynosi 20.
(słodziki są opcjonalne i można ich nie stosować wcale, a zaproponowane proporcje oraz rodzaj słodzika łącznie dadzą poziom słodkości 50 gram cukru na 1 litr wody i znacznie lepszy smak niż słodzik zastosowany pojedynczo – unikniemy efektu chłodzenia, który daje erytrytol i nuty goryczki, którą w większej ilości daje stewia)

Składniki:

1 ½ cytryny, najlepiej bez pestek i białych błonek, pokrojonej na kawałki
10 gałązek natki pietruszki, świeżej, tylko liście
50 g Erytrytolu
12,5 g Stewii
200 g Kostek lodu
800 g wody mineralnej niegazowanej

Sposób przyrządzenia (Termomix):

Do naczynia miksującego włożyć cytrynę, natkę pietruszki, lód, dodać cukier, zmiksować 1 min/obr. 10.
Dodać wodę, wymieszać 10 s/obr. 3. Napój z zielonej pietruszki podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Sposób przyrządzenia (blender):

Cytrynę wraz z natką zmiksować w blenderze razem z łodygami. Dodać wodę i wymieszać (można mikserem – zależy od pojemności blendera). Dodać lód.

Co daje taki szamański eliksir? Witamina A jest niezbędna w procesie widzenia oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Uczestniczy w tworzeniu komórek rozrodczych oraz zapewnia prawidłowy rozwój płodu. Ponadto wpływa na prawidłowy stan skóry i posiada silne właściwości przeciwutleniające. Witamina E jest antyoksydantem i neutralizuje wolne rodniki w środowisku hydrofobowym. Wpływa na funkcjonowanie męskich i żeńskich narządów płciowych. Witamina C to także antyoksydant ale neutralizuje wolne rodniki w środowisku hydrofilowym. Dodatkowo regeneruje przeciwutleniacze hydrofobowe: α-tokoferol oraz β-karoten. Można wymienić jeszcze wiele jej funkcji. Jedne z ważniejszych to: biosynteza kolagenu, hormonów steroidowych, adrenaliny i karnityny, wpływ na wchłanianie wapnia oraz żelaza. Przypuszcza się, że działa łagodząco i skraca czas trwania chorób górnych dróg oddechowych. Ponadto cytryna wpiera przyswajanie żelaza, w które bogata jest natka pietruszki. Napój zaopatruje organizm w witaminę K, sole mineralne oraz zeaksantynę bez której niemożliwe byłoby wyraźne widzenie.

Smacznego
Jarosław Juć

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading