Obalamy mity · 7 listopada 2021

Obalamy mity dietetyczne – Mit#5

Kto nie słyszał o magicznym działaniu wody z cytryną niech pierwszy rzuci cytryną. Podobno, spożywana na czczo powoduje przyspieszenie metabolizmu, a tym samym redukcje masy ciała. Podobno oczyszcza organizm z toksyn.

Obalamy mity dietetyczne – Mit#5
Obalamy mity dietetyczne – Mit#5

Woda bez cytryny:

Dobre nawodnienie może poprawić funkcję mitochondriów. Jest to organelle widoczne w komórkach, które jest w stanie generować energię do wykonywania różnych czynności.

Zwiększenie metabolizmu pomaga w utracie wagi. Ponieważ woda może zwiększyć metabolizm, jest to najlepszy napój do spożycia, jeśli chcesz schudnąć. Metabolizm jest zwiększony, ponieważ woda pitna pomaga w indukowaniu termogenezy. Oznacza to, że twoje ciało spala kalorie, aby wytworzyć ciepło. W jednym z badań wykazano, że tempo metabolizmu osoby pijącej wodę wzrasta o 30 procent.

Dzieci z nadwagą, które piją wodę, zwiększyły swój metabolizm o 25 procent, a to oznacza, że ?? również doświadczyły utraty wagi.

W jednym z badań wykazano, że osoby pijące wodę przed śniadaniem zmniejszyły liczbę kalorii spożywanych podczas posiłku o 13 procent. Inne badanie pokazuje, że picie wody podczas posiłków może zwiększyć poziom sytości i zmniejszyć głód.

Woda jest zawsze częścią diety, nawet jeśli Twoim celem nie jest tak naprawdę utrata wagi. Ale woda jest bardzo korzystna, jeśli Twoim celem jest utrata wagi, ponieważ może pomóc w napełnieniu i promowaniu sytości bez potrzeby spożywania kalorii.

Ta sytuacja może pomóc w spożywaniu mniejszej ilości kalorii, co może pomóc w utrzymaniu wagi. Woda, gdy jest spożywana, najprawdopodobniej pomoże Ci poczuć się pełnym, a tym samym skutecznym sposobem na zmniejszenie spożycia kalorii.

W jednym z badań niektórzy uczestnicy pili wodę przed każdym posiłkiem. Pod koniec badania wykazano, że ci, którzy piją wodę przed każdym posiłkiem, tracą o około 44 procent więcej wagi w porównaniu do tych, którzy nie pili wody przed każdym posiłkiem.

Co kiedy dodamy do wody cytrynę?

Cytryna może zapewnić korzyści odżywcze, takie jak przeciwutleniacze i witamina C, ale nie mają one nic wspólnego z twoją wagą, chociaż zwykła woda jest jeszcze lepsza, dodatkowe korzyści płynące z picia wody z cytryną obejmują zapobieganie kamieniom nerkowym ze względu na jej kwaśną zawartość.

W badaniu, ochotniczki musiały spożywać ciepłą wodę (45-50 stopni Celsjusza) 20 minut przed śniadaniem i kolacją przez 3 tygodnie. Badanie wykazało, że średnie BMI zmniejszyło się z 25,755 do 24,541 kg/m2, masa ciała z 60,76 kg do 57,96 kg, a obwód talii zmniejszył się z 94,07 do 88,1 cm po interwencji żywieniowej. Wpływ w tym przypadku będzie miała temperatura mieszaniny, ponieważ wyższa temperatura determinuje szybsze procesy trawienne, a więc przed śniadaniem i przed kolacją nasz przewód pokarmowy jest już uruchomiony.

Co to oznacza? tyle, że chudniemy w deficycie energetycznym w modelu żywienia węglowodanowo-insulinowym (nasz ładunek glikemiczny), ale każdą użytą cytrynę musimy wliczyć do energii dostarczanej organizmowi. Dodatkowo przy mocnych zaburzeniach glikemii i insulinemii woda z cytryną wypijana pomiędzy posiłkami może przeszkadzać w skutecznym obniżeniu insuliny.

Oczyszczanie.

Nasza biedna cytryna w wodzie nie potrafi oczyścić naszego ciała z żadnych toksyn. Jedyny składnik cytryny, który może wspomagać funkcjonowanie wątroby znajduje się w skórce cytryny, a mit dotyczy wody z sokiem z cytryny. Ponadto trzeba by zjeść naprawdę dużo skórki z cytryny.

Jarosław Juć


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading