Obalamy mity · 12 lutego 2022

Obalamy mity dietetyczne – Mit#8

Miód jest postrzegany jako cenny produkt, dobrze wpływający na zdrowie. Często jest także traktowany jako zamiennik cukru. Ale czy rzeczywiście jest taki zdrowy?

Co zawiera?

Węglowodany – fruktoza, glukoza; składniki mineralne (w miodach spadziowych znacznie więcej niż w nektarowych); kwasy organiczne i nieorganiczne (odczyn miodu jest zdecydowanie kwaśny. Jednakże ze względu na duże stężenia cukrów smakowo słabo wyczuwalny); enzymy (wrażliwe na wysoką temperaturę); związki fenolowe; substancje o charakterze hormonalnym – cholina i acetylocholina oraz pyłki kwiatowe, olejki eteryczne, barwniki, i inne.

Jak ma się miód do nadwagi, otyłości – ale przy tym insulinooporności i cukrzycy:

Cukier nie dostarcza naszemu organizmowi praktycznie żadnych składników odżywczych poza czystą sacharozą.Miód zawiera dużo fruktozy i glukozy, na którą organizm reaguje wyrzutem insuliny. Na trzustkę działa to niszcząco. Dodatkowo, niespalony miód zostanie zamieniony na tłuszcz. Szczególnie kiedy jest spożywany sam – bez dodatków. Od miodu nie przybywa krzepy, tylko tkanki tłuszczowej.

W przeciwieństwie do cukru miód zawiera pewne ilości mikroelementów takich jak potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, oraz witamin, ale przetworzony miód, który trafia na półki supermarketów zawiera ich już znacznie mniej. Miód przejawia również działanie bakteriobójcze, jednak traci swoje właściwości i mikroelementy oraz właściwości lecznicze, kiedy zostaje podgrzany. A czy nie lubimy zaparzyć herbaty z miodem? pozostanie w niej tylko glukoza i fruktoza…

Miód co prawda posiada nieco niższy indeks glikemiczny niż cukier, ale często wpadamy w tą samą pułapkę:

Miód co prawda posiada nieco niższy indeks glikemiczny niż cukier, ale często wpadamy w tą samą mierzony miarami domowymi np. 1 łyżeczka jest bardziej kaloryczny od cukru i ma od niego wyższy ładunek glikemiczny w mierzonej porcji.

Co do miodu akacjowego (ponieważ często pojawia się informacja, że ten ma niski indeks glikemiczny). Polski miód akacjowy nie będzie miał niższego IG niż 50. W miodzie poza wodą znajduje się glukoza i fruktoza. Im więcej fruktozy tym mniejszy indeks i właśnie tym cechuje się miód akacjowy. Jednak IG 32 miodu akacjowego , o którym to można przeczytać na różnych stronach internetowych, należy do miodu akacjowego zbieranego w jednym rejonie Rumunii. W innych częściach tego kraju badania wykazały mniejszy udział fruktozy i miód miał już większe IG. Nawet gdyby znaleźć gdzieś miód z certyfikatem badania IG=32 ze wspomnianej części Rumuni, to i tak łyżeczka miodu akacjowego będzie miała większy ładunek glikemiczny niż łyżeczka cukru.

Miód nie jest zalecany dla małych dzieci. Poza metalami ciężkimi nie jest on również wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych między innymi toksyn. Nie zaleca podawania miodu dzieciom do 12 miesiąca życia. Miód nie powinien być dodawany do pokarmów, napojów i mieszanek dla niemowląt, które nie ukończyły roku – zakaz ten dotyczy także wypieków oraz potraw, gdzie miód został poddany obróbce termicznej.

Dla osób z zaburzeniami glikemii i insulinemii miód to cukier. I to tak samo niedobry, jak ten w biały kryształkach w naszych cukiernicach. Dawkowanie miodu jako niewielki dodatek do potraw w odpowiednim ładunku glikemicznym posiłku.

Osoby zdrowe, aktywne fizycznie, mogą śmiało stosować miód jako element potraw podbijający kaloryczność przy podwyższonym zapotrzebowaniu energetycznym – jako produkt spożywczy wysokoenergetyczny.

Smacznego
Jarosław Juć

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading