Ciekawostki / Porady · 11 września 2024

Erytrytol a zdrowie serca – co muszą wiedzieć pacjenci kardiologiczni?

Nowe badania przeprowadzone przez Cleveland Clinic pokazują, że popularny słodzik – erytrytol – może zwiększać ryzyko zakrzepicy, co prowadzi do wzrostu ryzyka zawału serca i udaru mózgu, szczególnie u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi.

W badaniu opublikowanym w renomowanym czasopiśmie Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology wykazano, że spożycie 30 gramów erytrytolu u zdrowych uczestników powoduje zwiększoną agregację płytek krwi oraz wyższe markery reaktywności i aktywacji płytek. Mówiąc wprost – obniżenie progu aktywacji płytek krwi może przyczyniać się do zakrzepów, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych.

Cytując autora badania, Dr. Stanleya Hazena, „z każdą osobą testy wykazały prozakrzepowe działanie erytrytolu”. W przeciwieństwie do erytrytolu, spożycie glukozy w tej samej ilości nie miało takich skutków.

Chociaż badanie dotyczyło erytrytolu, eksperci podkreślają, że podobne ryzyko może występować przy stosowaniu innych słodzików, takich jak ksylitol czy sorbitol. To, co jest ważne dla osób z chorobami metabolicznymi (w tym insulinoopornością i cukrzycą), to fakt, że wielu z nich sięga po erytrytol jako zamiennik cukru. Jednak te osoby, szczególnie narażone na zakrzepicę, mogą być bardziej podatne na negatywne skutki spożycia słodzików, co podkreślają także dietetycy kliniczni.

Co to oznacza dla pacjentów?

Osoby z chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą lub wysokim ryzykiem zawału serca i udaru powinny ostrożnie podchodzić do stosowania erytrytolu i innych słodzików.
Badanie sugeruje, że erytrytol może zwiększać ryzyko zakrzepów, co czyni go potencjalnie niebezpiecznym dla tej grupy pacjentów.
Ostatecznie, spożywanie słodzików powinno być ograniczone i monitorowane, zwłaszcza u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Jako dietetyk kliniczny, zawsze podkreślam, że „naturalne” nie zawsze oznacza „bezpieczne”, a zamienniki cukru – nawet te uznane za zdrowe – powinny być spożywane z umiarem. Kolejne badania z pewnością pomogą zrozumieć lepiej mechanizmy działania erytrytolu i innych słodzików, ale już teraz warto wziąć pod uwagę te ostrzeżenia.

Jarosław Juć

Bibliografia:

  1. Stewart, J. (2024, August 9). New Study Links Sweetener to Heart Risk: What to Know. Medscape.
  2. Hazen, S., et al. (2024). Prothrombotic Effects of Erythritol in Healthy Individuals: A Randomized Clinical Trial. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology.
  3. Field, M. (2024). Komentarz do badania: „Czy słodziki są bezpieczne dla osób z chorobami metabolicznymi?”. Cornell University, Division of Nutritional Sciences.
  4. Hedrick, V. E., PhD. (2024). Komentarz na temat wpływu erytrytolu na pacjentów z cukrzycą i prediabetes. Virginia Tech, Department of Human Nutrition, Foods, and Exercise.

erytrytol #chorobyserca #słodziki #zdrowiemetaboliczne #cukrzyca #profilaktyka #dietetykkliniczny #zdrowie