Ciekawostki / Gabinet / Porady · 20 sierpnia 2021

Jeść ze skórą, czy bez skóry?

⚠️ Ciekawostka !

Sto gram samej skóry z udka/podudzia kurczaka zawiera około 45 gram tłuszczy zwierzęcych, z czego prawie 13 gram to tłuszcze nasycone potęgujące wiele schorzeń u osób z nadwagą.

Sto gram samej skóry z udka/podudzia kurczaka to około 450 kcal, a do tego dochodzi energia mięsa oraz jego tłuszczy (w 100 gramach mięsa z uda kurzego – ok. 124 kcal – znajduje się kolejne 6 gram tłuszczy).
Poza tym, że łatwo przeszacować energetycznie taki posiłek (lub energię całego dnia), do którego dodamy jeszcze ziemniaki lub inne źródło węglowodanów, to połączenie takiej ilości tłuszczy z węglowodanami sprawia, że organizm przestaje sobie radzić z trawieniem tychże węglowodanów.

Bez opisywania metabolizmu węglowodanów podawanych razem z tłuszczem użytym w takich ilościach – w rezultacie prowadzi to do uzupełniania tkanki tłuszczowej i to w bardzo szybkim tempie.
Problem może być tym większy, ile więcej schorzeń i zaburzeń towarzyszy nadwadze lub otyłości. Np. przy insulinooporności lub w zaburzeniach metabolizmu węglowodanów. Dodatkowo wysoki poziom insuliny hamuje wydzielanie glukagonu – hormonu aktywującego „spalanie” tkanki tłuszczowej. Insulina przestaje spełniać swoją rolę, a tkanka tłuszczowa uwalnia kolejne tłuszcze – kwasy tłuszczowe – powodując ich nadmiar w krwioobiegu. Doprowadza to do zjawiska, które określa się jako lipotoksyczność. Jest to stan, w którym inne tkanki zmuszone są wchłaniać nadmiar kwasów tłuszczowych.

Innym przeciwwskazaniem dla spożycia tak dużych ilości tłuszczy (już nie mówiąc, o tym, że rozmawiamy o jednym posiłku) jest: przewlekłe i ostre zapalenie wątroby i trzustki, przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamica żółciowa. Ograniczenie tłuszczu obowiązuje także pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego w okresie zaostrzenia choroby.

Jarosław Juć

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading