Ciekawostki / Porady · 23 października 2022 0

Znacie te cukierki?

Czy wiecie, że barwnik, który powoduje ten jaskrawy kolor to dwutlenek tytanu?

Skittelsy są zakazane do sprzedaży na terenie całej Uni Europejskiej!

Na podstawie Rozporządzenia Komisji 2022/63 z dnia 14 stycznia 2022 r. dwutlenek tytanu (E 171) został usunięty z listy dozwolonych substancji dodatkowych stosowanych w żywności w Unii Europejskiej.
W innych dokumentach czytamy: “Po przeprowadzeniu przeglądu wszystkich odpowiednich dostępnych dowodów naukowych […] nie można wykluczyć obaw o genotoksyczność cząstek TiO2. W oparciu o tę obawę eksperci EFSA nie uważają już dwutlenku tytanu za bezpieczny, gdy jest stosowany jako dodatek do żywności. Oznacza to, że nie można ustalić dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) dla E 171″

Składnik produktów spożywczych E171 – dwutlenek tytanu jest składnikiem niebezpiecznym i potencjalnie rakotwórczym.

Niestety pomimo powyżej i nie jedynej opinii naukowej środki spożywcze (w tym suplementy diety) z E 171 są wciąż dostępne dla konsumentów w UE, ze względu na okres przejściowy, zgodnie z którym w obrocie może być żywność wprowadzona na rynek przed 7 sierpnia 2022 r. i może po tej dacie pozostać na rynku do końca daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

11 sierpnia br. w sądzie federalnym stanu Illinois (USA) został złożony pozew zbiorowy przeciwko firmie Mars. Inc. producentowi cukierków Skittles (dostępnych również w Polsce), ze względu na naruszenie stanowych i federalnych praw konsumenckich. Firmie zarzucono, że cukierki nie nadają się do spożycia przez ludzi, ponieważ zawierają dwutlenek tytanu (TiO2).

Nie wiem jak w sklepach w waszych miejscowościach, ale ja widzę te cukierki na półkach – nie polecam ich do spożywania, a już na pewno przez dzieci !!!

Bibliografia:
Rozporządzenie Komisji (UE) 2022/63 z dnia 14 stycznia 2022 r. zmieniające załączniki II i III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do dodatku do żywności ditlenek tytanu (E 171) (Dz. U. UE. L. z 2022 r. Nr 11, str. 1).