Gabinet / Porady · 17 kwietnia 2023

Jak schudnąć po ciąży?

Odchudzanie po ciąży nie musi być trudne. Nawet kiedy poza nadbagażem kilogramów przeszkodami mogłyby się wydawać np. cukrzyca ciążowa, insulinooporność i inne problemy.

Bardzo ważne jest, żeby dobrze rozpocząć przygotowania niej i samą dietoterapię. Mogą pomóc w tym najbliżsi. Wspieranie partnera w procesie odchudzania może przybierać różne formy i jest istotnym elementem, który może przyczynić się do sukcesu. Oto kilka sposobów, w jakie partner może pomóc – poza samym odciążeniem w obowiązkach domowych:

 1. Wspólne ustalanie celów:
  Partnerzy mogą razem ustalić realistyczne cele odchudzania i plan działania, który będzie dostosowany do potrzeb i możliwości obu osób.
 2. Zachęta i motywacja:
  Partner może zachęcać i motywować, świętować małe sukcesy oraz wspierać w trudnych chwilach, gdy pojawia się pokusa lub zniechęcenie.
 3. Zdrowe nawyki żywieniowe:
  Partner może pomóc w przygotowywaniu zdrowych posiłków, które będą zgodne z zaleceniami dietetyka, a także wspólnie decydować o zdrowych przekąskach i napojach.
 4. Wspólne aktywności fizyczne:
  Partnerzy mogą razem ćwiczyć, co zwiększa motywację do działania i umacnia więzi między nimi.
 5. Poszanowanie emocji:
  Partner powinien być uważny na emocje związane z procesem odchudzania, takie jak frustracja, smutek czy lęk, i pomagać w radzeniu sobie z nimi.
 6. Wsparcie w utrzymaniu zdobytych efektów:
  Po osiągnięciu celu odchudzania, partner może pomóc w utrzymaniu zdobytych efektów, wspierając dalsze zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną.

Pamiętajmy, że każda osoba jest inna, a to, co sprawdzi się u jednych, niekoniecznie będzie odpowiednie dla innych. Współpraca i otwarta komunikacja między partnerami są kluczowe, aby znaleźć najbardziej efektywne metody wsparcia.

W trakcie współpracy z pacjentkami często partner uczestniczy w konsultacjach. Przekazuję dodatkowe instrukcje partnerowi podopiecznej, a jeżeli partner dostępny jest w całkiem innych porach niż konsultacja dietetyczna, mogę umówić bezpłatną dodatkową konsultację tylko dla partnera podopiecznej.

Jarosław Juć


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading