Ciekawostki / Gabinet / Porady · 6 lipca 2023

Aspartam powoduje raka?

Dlaczego Światowa Organizacja Zdrowia ma umieścić sztuczny słodzik aspartam jako potencjalny czynnik rakotwórczy, co oznacza, że ​​może powodować raka?

Czy ze wszystkich dostępnych na rynku słodzików, Aspartam jest najbardziej niebezpieczną substancją dodawaną do żywności? Aspartam jest nazwą techniczną nazw handlowych: NutraSweet, Equal, Spoonful, and EqualMeasure. Aspartam został odkryty przez przypadek w 1965, kiedy James Schlatter, chemik firmy G. D. Searle Company testował lek przeciw wrzodom żołądka. Aspartam został dopuszczony do stosowania w suchych produktach spożywczych w 1981 i w napojach gazowanych w 1983 roku.

Pierwotnie aspartam został dopuszczony do stosowania w produk− tach suchych już 26 lipca 1974 , ale sprzeciw wniesiony w sierpniu 1974 przez badacza neurologa Dr John W. Olney i prawnika organizacji 'Consumer” Jamesa Turnera, jak również wszczęte dochodzenie dotyczące praktyk badawczych firmy G.D. Searle spowodowały, że 5 grudnia 1974 US Food and Drug Administration (FDA − odpowiednik naszego PZH) zawiesił dopuszczenie. W 1985 firma Monsanto kupiła (za 3 mld $) firmę G.D. Searle i przekształciła ją w dwie oddzielne firmy: Searle Pharmaceuticals i NutraSweet Company. Hmmmm…. można by się zastanawiać: dlaczego jakiś dodatek do żywności jest wprowadzany a następnie wycofywany, potem jednak znowu rozgrzeszany? Czym jest to spowodowane?

Aspartam odpowiada za ponad 75% doniesień o niekorzystnych reakcjach na dodatki do żywności przekazywanych do FDA. Wiele z tych reakcji jest bardzo poważnych włącznie z atakami padaczki i zgonami, jak to ostatnio ujawniono w raporcie US Department of Health and Human Services (odpowiednik naszego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej) z lutego 1994. Kilka z 90 różnych udokumentowanych symptomów wymienionych w raporcie jako powodowane przez aspartam to:
– bóle głowy,
– migreny,
– zawroty głowy,
– napady epilepsji,
– nudności,
– drętwienia,
– skurcze mięśni,
– przybieranie na wadze,
– wysypki,
– depresje,
– zmęczenie,
– drażliwość,
– częstoskurcz serca,
– bezsenność,
– problemy z widzeniem,
– utrata słuchu,
– palpitacje serca,
– trudności z oddychaniem,
– ataki niepokoju,
– niewyraźna wymowa,
– utrata smaku,
– szum w uszach,
– zawroty głowy,
– utrata pamięci,
– bóle stawów.
Badacze i lekarze studiujący niekorzystne działanie aspartamu stwierdzili, że jego spożywanie może się przyczynić do wywołania lub pogorszenia stanu w następujących chorobach chronicznych:
– guzy mózgu,
– stwardnienie rozsiane,
– epilepsja,
– chroniczny syndrom zmęczenia,
– choroba parkinsona,
– choroba alzheimera,
– opóźnienie umysłowe,
– chłoniak,
– wady wrodzone,
– fibromyalgia,
cukrzyca (!).

Aspartam jest kombinacją trzech substancji chemicznych: Kwasu asparaginowego, fenyloalaniny i metanolu.
KWAS ASPARAGINOWY (40% Aspartamu)
Nadmiar wolnych aminokwasów pobudzających takich, jak kwas asparaginowy i glutaminowy w naszej diecie, powoduje poważne chroniczne choroby neurologiczne i miriadę innych ostrych symptomów.
Opis mechanizmu powstawania uszkodzeń wywołanych przez asparaginian (i glutaminian):
Asparaginian i glutaminian działają jako neurotransmitery w mózgu ułatwiając przesyłanie informacji od neuronu do neuronu. Nadmiar asparaginianu lub glutaminianu w mózgu zabija pewne neurony powodując wpłynięcie do komórek za dużej ilości wapnia. Wpłynięcie za dużej ilości wapnia wyzwala nadmierną ilość wolnych rodników, które zabijają komórki. Ponieważ nadmierna ilość asparaginianu i glutaminianu może uszkodzić komórkę nerwową związki te są nazywane 'excitotoxins” (czyli toksynami pobudzającymi − przyp.tłum.). „Ekscytują” albo pobudzają komórki nerwowe na śmierć. Kwas asparaginowy jest aminokwasem. Wprowadzony w swojej wolnej formie (nie związany z białkami) podnosi znacząco poziom asparaginianu i glutaminianu w plazmie krwi (nie wiem dlaczego ich obu, bo logicznie biorąc powinno to dotyczyć tylko asparaginianu, ale nauka jest pełna niespodzianek). Nadmiar asparaginianu i glutaminianu w plazmie krwi niebawem po spożyciu aspartamu lub produktu zawierającego wolny kwas glutaminowy (prekursor glutaminianu) prowadzi do wysokiego poziomu tych neurotransmiterów w pewnych obszarach mózgu. (Istnieje tzw.) Bariera krwi mózgu (BBB) która normalnie chroni mózg od nadmiaru glutaminianu i asparaginianu jak również toksyn, (ale):
1. nie osiąga jeszcze pełnego rozwoju w czasie dzieciństwa,
2. nie chroni w pełni wszystkich obszarów mózgu,
3. jest uszkadzana przez liczne chroniczne i ostre warunki, i
4. pozwala na przesączanie się nadmiaru glutaminianu i asparaginianu do mózgu nawet gdy nie jest uszkodzona.
Nadmierna ilość glutaminianu i asparaginianu powoli zaczyna niszczyć neurony. Większość (ponad 75%) komórek nerwowych w pewnym szczególnym obszarze mózgu zostaje zabitych zanim zauważalne staną się jakiekolwiek kliniczne symptomy choroby chronicznej. Niektóre z pośród wielu chorób chronicznych, w przypadku których zostało wykazane, że długotrwałe eksponowanie na działanie pobudzających aminokwasów przyczynia się do powstania obserwowanych uszkodzeń, to:
– stwardnienie rozsiane,
– Als (?),
– utrata pamięci,
– problemy hormonalne,
– utrata słuchu,
– epilepsja,
– choroba Alzheimera,
– choroba Parkinsona,
– niedobór glukozy we krwi (hypoglycemia),
– demencja towarzysząca AIDS,
– uszkodzenia mózgu,
– rozstroje neuroendokrynowe.
Eeeee, myślisz sobie, tej Juć to tylko Cię straszy! Prawda?
Bo gdyby było tak, jak on pisze, to aspartam nie mógłby być sprzedawany, a już na pewno nie mógłby być podsuwany dzieciom w postaci gumy do żucia lub napojów dietetycznych.

Ryzyko działania excitotoxins u noworodków, dzieci, kobiet ciężarnych, osób starszych i osób z pewnymi chronicznymi problemami zdrowotnymi jest wielkie. Nawet Federation of American Societies For Experimental Biology (FASEB) (Federacja Amerykańskich Stowarzyszeń Biologii Doświadczalnej), która zwykle porusza problemy w sposób bardzo delikatny i odzwierciedla oficjalne opinie FDA, stwierdziła ostatnio w opublikowanym przeglądzie, że 'rozważnym jest unikać spożywania dodatków dietetycznych pochodnych kwasu L−glutaminowego przez kobiety ciężarne, noworodki i dzieci. Istnienie dowodu potencjalnych reakcji wewnątrzwydzielniczych, w postaci podniesionego poziomu kortyzolu i prolaktyny, i zróżnicowanej reakcji u mężczyzn i kobiet też sugerowałoby ogniwo neuroendokrynowe oraz zalecenie unikania przez kobiety w okresie reprodukcyjnym i osoby cierpiące na choroby psychiczne (z kręgu cyklofrenii).
Kwas asparaginowy z aspartamu ma to samo szkodliwe działanie na organizm, co kwas glutaminowy. Dokładny mechanizm ostrych reakcji na nadmiar wolnego glutaminianu i asparaginianu jest aktualnie przedmiotem debaty. Z raportów przesyłanych do FDA wynika, że do reakcji tych zaliczają się:
– bóle głowy
– migreny
– nudności
– bóle brzucha
– zmęczenie (blokowanie dostępu do mózgu wystarczającej ilości glukozy)
– problemy ze snem
– problemy z widzeniem
– napady niepokoju
– depresja
– astma
– ucisk w piersi.
Wspólną skargą osób cierpiących na skutki wywołane przez aspartam jest utrata pamięci. Jak na ironię, w 1987 , G . D . Searle, producent aspartamu, rozpoczął poszukiwania leku zwalczającego utratę pamięci wywołaną uszkodzeniami spowodowanymi przez pobudzające aminokwasy.

FENYLOALANINA (40% Aspartamu)
Fenyloalanina jest aminokwasem normalnie znajdowanym w mózgu. Osoby z wadą genetyczną, fenyloketonurią (PKN) nie mogą metabolizować fenyloalaniny. Prowadzi to do niebezpiecznie wysokich poziomów fenyloalaniny w mózgu (czasami śmiertelnych). Zostało wykazane, że spożywanie aspartamu, szczególnie razem z węglowodanami może prowadzić do nadmiernego poziomu fenyloalaniny w mózgu nawet u osób, które nie mają fenyloketonurii. Nie jest to tylko teoria, gdyż badania prowadzone u wielu ludzi niemających fenyloketonurii, którzy zjadali duże ilości aspartamu przez długi okres czasu, wykazały nadmierne poziomy fenyloalaniny we krwi. Nadmierne poziomy fenyloalaniny w mózgu mogą powodować obniżenie poziomu serotoniny w mózgu, prowadząc do zaburzeń emocjonalnych takich jak depresja. W testach prowadzonych na ludziach zostało wykazane, że u osób, które nieustannie używały aspartamu, poziom fenyloalaniny we krwi był znacznie podwyższony. Nawet pojedyncze spożycie aspartamu podnosiło poziom fenyloalaniny we krwi. W swoim oświadczeniu przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, Dr Louis J. Elsa pokazał, że w przypadku podwyższonego poziomu we krwi, fenyloalanina może być kumulowana w częściach mózgu i jest specjalnie niebezpieczna dla noworodków i płodów. Pokazał on również, że fenyloalanina jest dużo wydajniej metabolizowana przez gryzonie (myszy laboratoryjne) niż przez ludzi. Czyli, że jak użyjemy do badań myszy a nie ludzi, to wyniki będą takie, że ludzie wcale nie muszą się niczego obawiać! Czy to nie dla tego wielu dietetyków twierdzi, że aspartam jest najlepiej przebadanym słodzikiem i najbardziej bezpiecznym??………… (dopowiem) dla gryzoni……..

Jeden z przypadków nadzwyczajnie wysokich poziomów fenyloalaniny we krwi spowodowanych aspartamem opublikowano w 'Aspartame Nightmare” (Aspartamowa Zmora Nocna). John Cook zaczął wypijać 6 do 8 napojów dietetycznych każdego dnia. Jego symptomy zaczęły się od utraty pamięci i częstych bólów głowy. Zaczął odczuwać głód większej ilości napojów słodzonych aspartamem. Jego stan pogarszał się na, tyle, że zaczął doznawać szerokiej huśtawki nastrojów i gwałtownych napadów wściekłości. Mimo iż nie cierpiał on, na fenyloketonurię, badanie krwi wykazywało poziom fenyloalaniny 80 mg/dl. Stwierdzano też u niego nienormalne funkcjonowanie mózgu i uszkodzenia mózgu. Gdy odrzucił zwyczaj spożywania aspartamu, jego symptomy uległy dramatycznej poprawie. Jak wykazuje w swej książce autor: Blaylock, wcześniejsze badania określające gromadzenie się fenyloalaniny w mózgu nie są wiarygodne? Badacze którzy badali poziom fenyloalaniny w poszczególnych obszarach mózgu i nie uśredniali wyników na cały mózg, zauważają znaczące wzrosty poziomów fenyloalaniny . Szczególnie podwzgórze, rdzeń przedłużony i obszary prążkowia miały największe przyrosty poziomów fenyloalaniny. Blaylock idzie dalej wykazując, że nadmierne gromadzenie się fenyloalaniny w mózgu może powodować schizofrenię lub podatność na napady padaczkowe. Dlatego, długotrwałe, nadmierne używanie aspartamu może spowodować wzrost sprzedaży inhibitorów resorbcji serotoniny takich, jak Prozac i leków kontrolujących schizofrenię i napady padaczki. Czyli właściwie użyta średnia arytmetyczna może bezpieczną uczynić nawet strychninę! A gdyby wprowadzić na rynek antidotum to można by zarobić jeszcze więcej!

METANOL (ALKOHOL DRZEWNY/TRUCIZNA)
Metanol / spirytus drzewny jest śmiertelną trucizną. Niektórzy ludzie mogą pamiętać metanol jako truciznę, która oślepiła lub zabiła ubogich alkoholików (w Polsce kojarzy się to raczej z piciem „spirytusu” skradzionego w fabryce w czasach komunizmu, o których donosiła w tamtych czasach prasa, zawsze były to przypadki tragiczne: ślepota lub śmierć . Pod wpływem enzymu chymotrypsyny napotykanego w jelicie cienkim metanol jest stopniowo uwalniany z grupy metylowej aspartamu.

Absorpcja metanolu przez organizm jest znacznie szybsza, gdy spożyciu ulega metanol w stanie wolnym. Wolny metanol uwalnia się z aspartamu, kiedy zostaje on podgrzany powyżej 30oC. Może to mieć miejsce, gdy produkty zawierające aspartam są niewłaściwie przechowywane lub, gdy są one podgrzewane (na myśl nasuwa się widok napoju dietetycznego na tylnej półce samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu lub inne tego typu produkty). W organizmie metanol rozkłada się do kwasu mrówkowego i formaldehydu. Formaldehyd jest śmiertelną neurotoksyną. Według oceny EPA metanol 'jest uważany za truciznę kumulacyjną z powodu niskiej szybkości wydalania po absorbcji. W organizmie metanol jest utleniany do formaldehydu i kwasu mrówkowego; oba metabolity są toksyczne”. Zalecany prze EPA dzienny limit spożycia wynosi 7,8 mg/dzień. Jeden litr napoju słodzonego aspartamem zawiera około 56 mg metanolu. Konsumenci spożywający duże ilości produktów zawierających aspartam przyjmują ok. 250 mg metanolu dziennie albo 32 krotny limit EPA. Do symptomów zatrucia metanolem zaliczają się bóle głowy, brzęczenie w uchu, zawroty głowy, nudności, niepokój żołądkowo−jelitowy, osłabienie, dreszcze, zaniki pamięci, drętwienie i kłujące bóle w kończynach, zaburzenia behawioralne i zapalenie nerwu. Najlepiej poznane symptomy zatrucia metanolem to problemy z widzeniem włącznie z zamgleniem obrazu, postępowe zawężanie pól widzenia, zaciemnienie widzenia, uszkodzenia siatkówki i ślepota. Formaldehyd jest znanym czynnikiem rakotwórczym, powoduje uszkodzenia siatkówki, zakłóca replikację DNA, powoduje wady wrodzone.

Z powodu braku paru niezbędnych enzymów, ludzie są wielokrotnie bardziej wrażliwi na toksyczne działanie metanolu niż zwierzęta. Dlatego, testy aspartamu czy metanolu na zwierzętach nie odzwierciedlają dokładnie niebezpieczeństwa dla ludzi.

DWUKETOPIPERAZYNA (DKP)
To jest niezwykłe. Aspartam składa się z trzech, mniej lub bardziej trujących substancji, jednak jest on uważany za najlepszy słodzik na świecie i dlatego daje nam jeszcze… BONUS. DKP. Czwartą truciznę choć ma tylko trzy składniki, czwartą, bo w postaci metabolitu! DKP jest ubocznym produktem metabolizmu aspartamu. DKP przypisywano związki z pojawianiem się guzów mózgu. Zauważono, że podczas nitrozowania w jelicie, DKP dawała związek, który był podobny do N−nitrozomocznika, związku chemicznego o silnym działaniu, powodującego guzy mózgu. Niektórzy autorzy twierdzą, że w wyniku spożywania aspartamu wytwarzana jest DKP. DKP powstaje w płynach zawierających aspartam w czasie przedłużonego magazynowania.
N−Nitrozomocznik i wszystkie n−nitrozoaminy są niezwykłymi truciznami. Przy odpowiedniej dawce, nieuchronnie i w dość krótkim czasie (idącym w miesiące), prowadzą do powstania raka i śmierci. Nitrozoaminy dają jednak dodatkową 'korzyść”: Po wywołaniu nowotworu mogą zostać wydalone z organizmu zanim ofiara umrze i zbrodnia może być doskonała! G.D. Searle przeprowadził próby bezpieczeństwa DKP na zwierzętach. FDA stwierdziło powstanie licznych błędów doświadczalnych
włącznie z pomyłkami urzędników, mieszaniem zwierząt, podawaniem badanej substancji zwierzętom, które nie powinny jej dostać, strat okazów patologicznych z powodu niewłaściwego obchodzenia się z nimi i wiele innych błędów. Te niechlujne procedury laboratoryjne mogą wyjaśnić, dlaczego zarówno zwierzęta doświadczalne jak i kontrolne miały szesnaście razy więcej guzów mózgu niż można by oczekiwać po eksperymencie tej długości.

DOLEGLIWOOECI POWODOWANE PRZEZ ASPARTAM

Substancje wchodzące w skład aspartamu mogą prowadzić do szerokiej gamy dolegliwości. Niektóre z tych problemów narastają stopniowo, inne występują nagle i powodują ostre reakcje. Istnieje olbrzymia liczba ludzi, u których występują przynoszące cierpienie symptomy, do których wystąpienia przyczynia się aspartam a którzy nie mają zielonego pojęcia, dlaczego zioła lub leki nie przynoszą ulgi w ich problemach. Istnieją również inni użytkownicy aspartamu, którzy wydają się nie odczuwać gwałtownych reakcji na aspartam. Ale nawet te osoby są podatne na szkody spowodowane długotrwałym działaniem pobudzających aminokwasów, fenylalaniny, metanolu i DKP. Niektóre z zaburzeń, wywołują szczególny niepokój. Oto one.

Wady wrodzone.

Dr Diana Dow Edwards, prowadziła finansowane przez Monsanto prace, mające na celu zbadanie możliwości powstawania wad wrodzonych powodowanych przez spożywanie aspartamu. Gdy badania wstępne przyniosły negatywną informację o aspartamie, fundusze na badania zostały wstrzymane. (Bo po co marnować pieniądze?)

Pediatra genetyk z Emory University zaświadczył, że Aspartam powoduje wady wrodzone. W książce „W czasie oczekiwania: Przewodnik Prenatalny” napisany przez doktora medycyny George R. Verrilli, i Anne Marie Mueser, jest stwierdzenie, że aspartam jest podejrzewany o powodowanie uszkodzeń mózgu u osób podatnych. Z powodu tych efektów płód może być wystawiony na niebezpieczeństwo. Niektórzy badacze sugerują, że wysokim dawkom aspartamu mogą być przypisywane problemy począwszy od zawrotów głowy i subtelnych zmian w mózgu do niedorozwoju umysłowego.

Rak (Rak mózgu).

W 1981, Satya Dubey, statystyk z FDA, stwierdził, że dane n/t nowotworów wywoływanych przez aspartam są tak niepokojące, że nie mógł on rekomendować dopuszczenia NutraSweet. W trwających dwa lata badaniach przeprowadzonych przez producenta aspartamu (G.D.Serale.) u dwunastu spośród 320 szczurów karmionych normalną dietą i aspartamem rozwinął się nowotwór mózgu, podczas gdy w grupie kontrolnej nowotwór nie rozwinął się u ani jednego szczura. Pięć z pośród tych dwunastu nowotworów rozwinęło się u szczurów karmionych niską dawką aspartamu. (Nie pocieszajcie się, zatem niską dawką!).

Interesujące jest, że liczba nowotworów mózgu u osób powyżej 65 roku życia wzrosła o 67% między rokiem 1973 a 1990. Nowotwory mózgu u wszystkich grup wiekowych „podskoczyły o 10%. Największy wzrost nastąpił w latach 1985 1987. W swojej książce „Aspartam (Nutra Sweet). Czy to jest bezpieczne?” autor prezentuje dowody na to, że aspartam może powodować szczególnie niebezpieczną formę raka pierwotnego chłoniaka.

Ale aspartam oferuje dalsze atrakcyjne schorzenia!

Cukrzyca.

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) zaleca tę chemiczną truciznę osobom chorym na cukrzycę. (I to wydaje się być logiczne, bo aspartam nie zawiera cukru.) Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez H.J. Robertsa, specjalisty diabetologa, członka ADA i autorytetu w dziedzinie środków słodzących, aspartam:
1) Prowadzi do wywołania cukrzycy klinicznej,
2) Osłabia kontrolę cukrzycową u chorych na insulinie lub lekach doustnych,
3) Prowadzi do pogorszenia powikłań cukrzycowych takich, jak retinopatia, katarakta, neuropatia i gastropareza,
4) Powoduje drgawki.

W stwierdzeniu dotyczącym spożywania produktów zawierających aspartam przez chorych na cukrzycę lub hipoglikemię, Roberts (autor wyżej wymienionej książki” mówi: Niestety u wielu pacjentów w mojej praktyce i innych, których widziałem podczas konsultacji, rozwinęły się poważne metaboliczne, neurologiczne i inne komplikacje, które mogły być przypisane specyficznie produktom zawierającym aspartam. Zostało to udowodnione przez Utratę kontroli cukrzycowej, intensyfikację hipoglikemii, występowanie przypuszczalnych reakcji insulinowych (włącznie z drgawkami), które okazały się być reakcją na aspartam i wystąpienie pogorszenia, czy pozorowania powikłań (szczególnie osłabienia widzenia i neuropatii) w czasie używania tych produktów. Dramatyczna poprawa takich cech po odstawieniu aspartamu i szybki, przewidywalny ich nawrót po tym, jak pacjent ponownie spożywał produkty zawierające aspartam, świadomie lub przypadkowo. Roberts idzie dalej mówiąc: Żałuję, że inni lekarze oraz Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) nie przekazuje pacjentom i konsumentom właściwych ostrzeżeń opartych o te powtarzające się odkrycia, które zostały opisane w moich, niezależnych od żadnej korporacji, badaniach i publikacjach. Blaylock stwierdził, że excitotoxins takie jak wchodzące w skład aspartamu mogą wywoływać cukrzycę u osób genetycznie podatnych na tą chorobę logiczne. Cukrzyca przychodzi często z wiekiem i w jakiś sposób pracujemy na nią przez całe życie. Nie do dawajmy niepotrzebnych czynników! Ale aspartam jest wymieniony na polskiej stronie dla cukrzyków: Edukacja Pacjentów, w rozdziale Cukier i Sztuczne Środki Słodzące zalecany jest aspartam w następującej formie: Aspartam (dipeptyd rozkładany w jelicie cienkim do kwasu asparaginowego i fenyloalaniny, dlatego przeciwwskazany w fenyloketonurii, również termolabilny). To niewinne, naukowe słowo − termolabilny? Konia z rzędem tej 65−cio letniej Kowalskiej, która zrozumie, co to znaczy. A w tym między innymi może być zawarte zagrożenie dla jej nie najmłodszych oczu i nie tylko… Dalej wśród zalecanych sztucznych środków słodzących wymieniony jest:

Sztucznych środków słodzących nie zaleca się kobietom w ciąży! Nie to nie jest żart. Jako czwarty środek słodzący podano to zdanie. Zdanie, które potwierdza powstawanie wad wrodzonych, tak jak zostało to opisane powyżej.

Zaburzenia emocjonalne.

Dr Ralph G. Walton przeprowadził ostatnio podwójnie ślepą próbę badając wpływ aspartamu na osoby z zaburzeniami nastroju. Ponieważ badanie to nie było finansowane/ kontrolowane przez producentów aspartamu, The Nutra Sweet Company odmówiło sprzedania mu aspartamu. (Jest to rutynowa postawa, którą przyjmuje się w sytuacji, gdy przyszłe wyniki mogą zaszkodzić badanemu obiektowi. Pozwala ona potem bez końca kwestionować niewygodne wyniki badań). Walton zmuszony był otrzymać go wraz z certyfikatami ze źródła zewnętrznego. Badanie wykazało olbrzymi wzrost ilości poważnych symptomów u osób przyjmujących aspartam. Troje uczestników badań powiedziało, że zostało otrute aspartamem. Walton konkludował 'osoby z zaburzeniami nastroju są szczególnie wrażliwe na ten sztuczny środek słodzący, używanie go przez tą grupę powinno być odradzane.” Świadomy, że ze względu na bezpieczeństwo osób uczestniczących, próba nie mogła być powtórzona, Walton był ostatnio cytowany mówiąc, 'Wiem, że on (aspartam) wywołuje napady padaczki. Jestem również przekonany, że definitywnie powoduje on zmiany behawioralne. Jestem oburzony, że ta substancja funkcjonuje na rynku.

Osobiście kwestionuję rzetelność i prawdziwość jakichkolwiek badań finansowanych przez NutraSweet Company”. Istnieją liczne doniesienia o przypadkach obniżonego poziomu serotoniny w mózgu, depresji i innych zaburzeniach emocjonalnych łączonych z aspartamem i ustępujących po odstawieniu aspartamu. Badacze podkreślają, że podniesieni poziomu fenylalaniny w mózgu, które może i występuje u osób niecierpiących na fenyloketonurię, prowadzi do obniżonego poziomu neurotransmitera serotoniny, co prowadzi do szeregu zaburzeń emocjonalnych. Dr Wiliam M. Prdridge z UCLA zaznał przed Senatem USA, że wypijający cztery 16−sto uncjowe butelki (razem ok. 1.7l) dziennie dietetycznego napoju gazowanego powoduje ogromny wzrost fenylalaniny.

Epilepsja/Ataki padaczki

W Massachusetts Institute of Technology poddano oględzinom 80 osób, które dostały ataku padaczki po spożyciu aspartamu. Community Nutrition Institute (Społeczny Instytut Żywienia) konkludował to badanie następująco: 'Te 80 przypadków spełnia własną definicję FDA nieuchronnego zagrożenia zdrowia publicznego, która wymaga od FDA przyspieszonego usunięcia produktu z rynku.” Zarówno magazyn Flying Safety Sił Powietrznych USA, jak i magazyn Navy Phisiology Marynarki USA opublikowały artykuły ostrzegające przed wieloma zagrożeniami ze strony aspartamu, włącznie z kumulatywnym szkodliwym efektem metanolu i większym prawdopodobieństwem wad wrodzonych. Artykuły podkreślają, że spożywanie aspartamu może spowodować u pilotów podatność na napady padaczki i zawroty głowy. Dwadzieścia artykułów ostrzegających przed spożywaniem aspartamu w czasie latania pojawiło się również w National Business Aircraft Association Digest (NBAA Digest 1993), Aviation Medical Bulletin (1988), The Aviation Consumer (1988), Canadian General Aviation News (1990), Pacific Flyer (1988), General Aviation News (1989), Aviation Safety Digest (1989), and Plane & Pilot (1990), a referat na temat aspartamu w czasie 57 Rocznej Konferencji Aerospace Medical Assocuiation (Gaffney 1986). Ostatnio zainstalowano gorącą linię dla pilotów odczuwających ostre reakcje po spożyciu aspartamu. Ponad 600 pilotów skarżyło się na objawy włącznie z tymi, którzy doznali grand mal ataku padaczki w kokpicie po spożyciu aspartamu. Jedną z oryginalnych prób badawczych przeprowadził w 1960 niezależny naukowiec, Dr Harry Wiesman. Badał on wpływ aspartamu na 'niemowlęta” naczelnych. Z pośród siedmiu 'niemowląt” małp jedno zmarło po 300 dniach a pięć miało grand mal (grand mal czytaj ciężkie – przyp.tłum.) ataki padaczki.

DLACZEGO O TYCH RZECZACH NIE S£YSZYMY?

Przyczyna, dla której wiele osób nie słyszy o poważnych reakcjach na aspartam jest dwojaka:

1) Brak świadomości w społeczeństwie. O wywołanych przez aspartam chorobach nie donosi się w prasie, jak o wypadkach lotniczych.

Dzieje się tak ponieważ przypadki te pojawiają się stopniowo, jeden za drugim w tysiącach różnych miejsc w Stanach Zjednoczonych.

2) Większość ludzi nie wiąże doznawanych symptomów z długotrwałym używaniem aspartamu. Dla ludzi, którzy zabili istotny procent komórek swojego mózgu, nabawiając się w ten sposób choroby chronicznej nie ma drogi by w naturalny sposób powiązać taką chorobę z konsumowaniem aspartamu. To, jak aspartam został dopuszczony jest lekcją tego, jak firmy chemiczne i farmaceutyczne mogą manipulować agencjami rządowymi, przekupywać organizacje i zalewać społeczność naukową kiepskimi i oszukańczymi, sponsorowanymi przez przemysł, badaniami finansowanymi przez producentów aspartamu.

Erik Millstone, badacz Oddziału Badań Nauk Politycznych Sussex University zebrał tysiące stron dowodów, z których pewne zostały zdobyte przy wykorzystaniu 23 Ustawy o Wolności Informacji, pokazujących:

1) Badania laboratoryjne były sfałszowane a zagrożenia nieujawnione.

2) Usuwano nowotwory zwierzętom a zwierzęta, które zmarły były 'przywracane do życia” w protokołach laboratoryjnych.

3) Przed FDA złożono fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia.

4) Dwóch pełnomocników rządu USA, którzy mieli za zadanie wnieść oskarżenie o oszustwo przeciw producentowi aspartamu otrzymało posady w firmie prawniczej producenta, pozwalając przeterminować się ustawie ograniczającej (stosowanie apartamu do czasu zakończenia przez nich procedury rewizyjnej).

5) Komisarz (FDA) odrzucił obiekcje własnej rady naukowej FDA prowadzącej dochodzenie. Wkrótce po tej decyzji otrzymał posadę w Burson−Marsteller, firmie odpowiedzialnej za Public Relations G.D. Searle.

W 1980 powołano Publiczną Radę Dochodzeniową (PBOI). Składała się ona z trzech naukowców, którzy recenzowali obiekcje Olney`a i Turnera co do dopuszczenia aspartamu. Jednogłośnie głosowali oni przeciwko dopuszczeniu aspartamu. Komisarz FDA, Dr Arthur Hull Hayes, Jr. stworzył wówczas pięcioosobową Komisję Naukową dla recenzji wyników prac PBOI. Kiedy stało się jasne, że ta Komisja podtrzymałaby decyzją CBOI stosunkiem głosów 3 do 2, dodano do Komisji nową osobę tworząc impas w głosowaniu. To pozwoliło Komisarzowi FDA przełamać ten impas i dopuścić aspartam do produktów suchych w 1981. Dr Jacqueline Verrett, Starszy Naukowiec w Biurze Żywności FDA, która dokonała przeglądu zespołu powołanego do w sierpniu 1977 dla oceny Raportu Bresslera (raportu, który wyliczał nadużycia w czasie badań przed dopuszczeniowych) powiedziała: 'Oczywistym było, że coś po drodze zostało przez funkcjonariuszy biura wyczyszczone.” W 1987, Verrett zeznawała przed Senatem USA stwierdzając, że eksperymenty prowadzone przez G.D. Searle były katastrofą. Stwierdziła, że jej zespół został poinstruowany by nie komentować lub nie martwić się prawdziwością tych badań. Kontynuowała swoje zeznanie dyskutując fakt, że wykazano, iż DKP zwiększała ilość polipów macicy i zmieniała poziom cholesterolu we krwi i że zwiększanie temperatury produktów prowadzi do wytwarzania w nich DKP.

ASPARTAM MOŻNA ZNALEŹĆ:

W Śniadaniach błyskawicznych
pastylkach miętowych
poprawiających zapach oddechu płatkach
gumie do żucie bez cukru
mieszankach kakaowych
napojach kawowych
mrożonych deserach
deserach żelatynowych
napojach owocowych
środkach przeczyszczających
multiwitaminach
napojach mlecznych
lekarstwach i dodatkach shakeach
napojach bezalkoholowych
słodzikach stołowych
napojach herbacianych
rozpuszczalnych kawach i herbatach
mieszankach dekoracyjnych
coolerach winnych
jogurtach.

Szczególnie trzeba uważać z produktami farmaceutycznymi i dodatkami żywieniowymi (np. multiwitaminy, minerały, etc).

Aspartam jest dopuszczony do żywności w Polsce. Można go znaleźć na liście dodatków do żywności .Jest on tam wymieniony pod numerem E 951.

W jednym z nowych badań można przeczytać interpretacje wyników:

„Te nowe odkrycia potwierdzają, że aspartam jest chemicznym czynnikiem rakotwórczym u gryzoni. Potwierdzają one bardzo niepokojące odkrycie, że prenatalna ekspozycja na aspartam zwiększa ryzyko raka u potomstwa gryzoni. Potwierdzają wnioski z oryginalnych badań RI.

Odkrycia te mają ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. W ich świetle zachęcamy wszystkie krajowe i międzynarodowe agencje zdrowia publicznego do pilnej ponownej oceny zagrożeń dla zdrowia związanych z aspartamem – zwłaszcza zagrożeń związanych z narażeniem na działanie aspartamu w okresie prenatalnym i wczesnym postnatalnym. Wzywamy agencje żywnościowe do ponownej oceny poziomów dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) aspartamu. Zauważamy, że Grupa Doradcza Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem zaleciła ponowną ocenę rakotwórczości aspartamu dla ludzi jako priorytet.”

Przychodzi Ci zapewne do głowy drugie pytanie. Jeżeli aspartam jest tak niebezpieczny to, dlaczego może być w ogóle używany?

Najprawdopodobniej istnieje cała masa badań, które wykazują, że aspartam to… najbezpieczniejszy syntetyczny środek słodzący na świecie (tak przynajmniej twierdziło Monsanto kupując w 1985 firmę G.D.Searle i kontrakt na wyłączność na stosowanie w Diet Coke aspartamu.).

WHO   obecnie wymienia 126 czynników, o których wiadomo, że są rakotwórcze dla ludzi, od alkoholu i tytoniu po zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz Wymieniają również 94 czynniki jako „prawdopodobnie” rakotwórcze dla ludzi i 322 czynniki jako „prawdopodobnie” rakotwórcze dla ludzi. Aspartam dołączyłby do grupy „prawdopodobnie”, do której zalicza się spaliny z silników benzynowych i pracujący jako pralnia chemiczna.

Na początku tego roku WHO ostrzegła, że ​​ludzie nie powinni używać niecukrowych substancji słodzących do kontrolowania swojej wagi ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia. 

Źródła:

Reuters: „Słodzik aspartamowy stosowany w dietetycznej coli jest potencjalnym czynnikiem rakotwórczym, według agencji WHO zajmującej się badaniami nad rakiem, mówią źródła”.

Objawy neurofizjologiczne i aspartam: jaki jest związek? – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28198207/

Wpływ metabolitów aspartamu na astrocyty i neurony – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23553132/

Aspartam i jego metabolity powodują stres oksydacyjny oraz zmiany mitochondrialne i lipidowe w komórkach SH-SY5Y https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10053704/#B7-nutrients-15-01467

The Washington Post : „Aspartam, jeden z najpopularniejszych słodzików na świecie, pod kontrolą WHO”.

Direct and indirect cellular effects of aspartame on the brain (Bezpośrednie i pośrednie komórkowe skutki aspartamu na mózg) – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17684524/

Stres oksydacyjny wywołał uszkodzenia prowadzące do osłabienia pamięci i hamowania sygnalizacji NMDAR-CaMKII-ERK/CREB po spożyciu aspartamu w modelu szczurzym – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29567262/

WHO planuje ogłosić powszechny słodzik jako możliwy czynnik rakotwórczy https://www.medscape.com/s/viewarticle/993887?ecd=WNL_trdalrt_pos1_ous_230705_etid5602259&uac=441572BT&impID=5602259

Badanie genotoksyczności niskokalorycznych słodzików: aspartamu, acesulfamu-K i sacharyny – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18850355/

Stres oksydacyjny wywołał uszkodzenia nasienia szczurów i osłabił status antyoksydacyjny po spożyciu aspartamu – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28446800/

Długotrwałe przyjmowanie toksyczności sercowo-naczyniowej wywołanej aspartamem znajduje odzwierciedlenie w zmienionych parametrach histochemicznych, wywołuje stres oksydacyjny i wyzwala apoptozę zależną od P53 w modelu mysim – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36251541/

Wgląd w mechanizm toksyczności indukowanej aspartamem w męskim układzie rozrodczym po długotrwałym spożyciu na modelu myszy – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32951320/

Aspartam jest rakotwórczy? Reuters: WHO wpisze w lipcu słodzik na czarną listę – pisze agencja Reutera.

Alitam [l-α-aspartylo-N-(2,2,4,4-tetrametylo-3-tioetanylo)-d-alaninamid] jest substancją słodzącą na bazie aminokwasów, opracowaną przez Pfizer Central Research z kwasu l-asparaginowego, d- alanina i 2,2,4,4-tetraetylotioetanyloamina. https://www.sciencedirect.com/topics/food-science/alitame

Aspartam (E-951) https://www.guiltfree.pl/blog/2015/01/10/aspartam-e-951/

Aspartam i rak – nowe dowody na związek przyczynowy https://ehjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12940-021-00725-y

Sztuczne słodziki i ryzyko raka: wyniki badania kohortowego populacyjnego NutriNet-Santé https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003950

Aspartame induces lymphomas and leukaemias in ratsa L’aspartame induce linfomi e leucemie nei ratti

Przypadkowe spożycie aspartamu w fenyloketonurii: doświadczenia pacjentów https://www.mdpi.com/2072-6643/13/2/707

„Long-Term Aspartame Administration Triggers Oxidative Stress and Inflammatory and Metabolic Alterations in Mice Liver” – Badanie na myszach sugeruje, że długotrwałe podawanie aspartamu może prowadzić do stresu oksydacyjnego, stanów zapalnych i zmian metabolicznych w wątrobie. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7911935/


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading