Obalamy mity · 12 lutego 2022

Obalamy mity dietetyczne – Mit#10

Coraz częściej możemy przeczytać o zakwaszeniu organizmu i różnych metodach odkwaszających. Zjawisku zakwaszenia przypisuje się mnóstwo tragicznych konsekwencji zdrowotnych. Mówi się, że odpowiada ono za występowanie nowotworów, chorób cywilizacyjnych, otyłości itd.

Ostatnio przeczytałem nawet na portalu jednej firmy promującej „zdrowy styl życia”, że ich odkwaszające specyfiki usuwają objawy zakwaszenia takie jak: nerwowość, brak energii, sucha skóra, łamliwe paznokcie i bóle stawów………. Co za brednie ……, a lista dolegliwości była zdecydowanie dłuższa i z pewnością każdy znalazłby na niej objawy, które są typowe również dla niego. Lekarstwem na wszelkiego rodzaju dolegliwości miałoby być stosowanie odpowiedniej odkwaszającej diety lub wspomaganie się stosowną suplementacją.

Należy podkreślić, że do tej pory nie przeprowadzono wiarygodnych badań naukowych wspierających tezę, że wprowadzenie tego typu produktów do codziennej diety wpływa korzystnie na stan zdrowia poprzez zapobieganie wystąpieniu jakichkolwiek chorób lub ma wpływ na ich leczenie.

W obliczu braku jednoznacznych wyników badań dotyczących wpływu stosowania diety alkalicznej na organizm człowieka i stan zdrowia nie można z pełną odpowiedzialnością polecić tego modelu żywienia. Można spróbować wykorzystać pewne elementy, takie jak zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie, zmniejszenie ilości mięsa i jego przetworów. Natomiast całkowite wyłączanie niektórych grup produktów spożywczych takich jak mięso, ryby czy produkty zbożowe w przypadku prawidłowo zbilansowanej diety nie ma żadnego uzasadnienia, a wręcz może wyrządzić więcej szkód niż zakładanych opartych na mitach korzyści.

Korzystanie z suplementów diety, które mają potencjalnie „odkwaszać organizm” oraz korzystanie z różnego rodzaju urządzeń wpływających na zawartość jonów w wodzie wydaje się nieskuteczne i nieuzasadnione ekonomicznie. Rodzaj spożywanej żywności nie będzie miał również wpływu na pH krwi, a ocena pH moczu wcale nie musi świadczyć o prawidłowości stosowanej diety. Dotychczasowe korzyści wynikające ze stosowania diety alkalicznej związane są przede wszystkim ze zwiększeniem ilości warzyw i owoców.


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading