Ciekawostki / Porady · 26 października 2022

Cytryna c.d.:

Przez ostatni rok trochę nakrzyczałem na cytrynę i na jej sok – aż mi głupio, bo to bardzo wartościowy owoc i pełen zdrowia witamin i innych substancji pomocniczych wpływających korzystnie na nasz organizm. Pisałem, że cytryna lub sok z cytryny dodany do wody nie odchudza, pisałem, że w przypadku osób z insulinoopornością dodawanie znacznej ilości soku z cytryny do jednej porcji wody nie jest dobrym pomysłem, bo może dawać odpowiedź glikemiczną, kiedy wypijany będzie pomiędzy posiłkami. Tak… to wszystko fakty.

Jednak sok z cytryny spożywany jako dodatek do posiłku np. z wodą lub z herbatą, ma zdolność hamowania niektórych enzymów, co w rezultacie prowadzi do spowolnienia uwalniania, a ostatecznie wchłaniania glukozy pochodzącej ze skrobi. Włączenie kwaśnych napojów lub żywności do posiłków zawierających skrobię wydaje się zatem prostą i skuteczną strategią zmniejszania ich wpływu na glikemię.

Jarosław Juć

Źródło: European Journal of Nutrition volume 60, pages113–122 (2021); tytuł: Lemon juice, but not tea, reduces the glycemic response to bread in healthy volunteers: a randomized crossover trial; autorów: Daniela Freitas, François Boué, Mourad Benallaoua, Gheorghe Airinei, Robert Benamouzig & Steven Le Feunteun

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading