Masło wiejskie – przepis na „termomixa”

Masło wiejskie - klasyczne i czosnkowe

„Krótka historia masła
Na temat masła krąży wiele mitów – najpowszechniejszy to ten, że jest niezdrowe, bo zawiera cholesterol. Trzeba zatem trochę maślanej erudycji oraz kilku oryginalnych przepisów, by zapomnieć o stereotypach i delektować się aksamitnym maślanym smakiem.
Barbarzyńskie i boskie
Masło to wynalazek barbarzyńców i koczowników, czyli ludzi, którzy nie pielęgnowali domowego ciepła. Kto pierwszy je ubił? Może Beduin na wielbłądzie, może Mongoł na koniu, a może mieszkańcy Kaukazu? Mógł to być Scyta jadący na łupieżczą wyprawę.
Legendy mówią, że ów jeździec – anonimowy wynalazca masła – skądkolwiek by się wywodził, miał przyczepiony do siodła swojego wierzchowca bukłak z tłustym mlekiem. Po długiej drodze, zamiast mleka znalazł w nim ubite masło i maślankę. Specjalne bukłaki ze zwierzęcej skóry długo jeszcze wykorzystywano potem do ubijania masła.” – fantastyczny opis znaleziony na portalu „magazyn-kuchnia”.

Ale przejdźmy do rzeczy 🙂
Lubicie tradycyjne czy smakowe?

Składniki:
800 g – Śmietanka kremowa 30%
1 g – Sól morska
6 ml – Sok z cytryny

Sposób przyrządzenia:
Założyć motylek. Wszystkie składniki umieścić w naczyniu miksującym, zamknąć pokrywę, ustawić obroty na poz 4. Nie ustawiać zegara czasu, jedynie kontrolować ubijanie masła. Wlać zawartość do koszyczka, aby oddzielić masło od maślanki, następnie przepłukać pod bieżącą zimna wodą, wycisnąć w dłoniach.

Energia całości (50 porcji) 2330 kcal
Białko 17,6 g / Tłuszcze 240 g / Węgle 25,1 g / Błonnik 0 g

Jeżeli lubicie czosnkowe to przy dodaniu 70 gram czosnku jest bardzo aromatyczne i naprawdę sklepowemu daleko smakiem do takiego domowego wiejskiego. Bardzo drobno siekamy, lub rozgniatamy czosnek i ugniatamy go przez chwilę ze szczyptą soli ujętą w składnikach – łączymy czosnek z pozostałymi składnikami (w kroku pierwszym sposobu przyrządzenia).

Energia całości (50 porcji) 2430 kcal
Białko 22,5 g / Tłuszcze 240,3 g / Węgle 47,85 g / Błonnik 2,85 g

Smacznego


Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe to get the latest posts to your email.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading