Żeberka w kapuście kiszonej (niskim IG i ŁG) – przepis na „termomixa”

Mam coś smacznego dla całej rodziny. Potrawa składa się z 4 porcji, a bulion który zostanie to taki element kuchni „zero waste” możemy wykorzystywać do innych potraw przez 6 miesięcy.

Dlaczego taka potrawa? a no dlatego, iż, ponieważ… mam czwórkę dzieci i jest to przepyszny uniwersalny obiad rodzinny (o ile nie ma kości przy żeberkach 😉 ) Ziemniaki na zdjęciu zwykłe, ponieważ ze skórką odpadłyby u połowy mojej ferajny. Nasze 4 porcje podzieliliśmy na 5 porcji, ale to dlatego, że 5-latek nie zje tyle co ja stary chłop 😉

Na dole opisu instrukcja jak obniżyć IG ziemniaków i nie używać tak ugotowanych jak moje ze zdjęcia.

Potrawę mogą spożywać osoby z cukrzycą oraz insulinoopornością.

Żeberka w kapuście kiszonej (niskim IG i ŁG) - przepis na "termomixa"

Bulion:
Składniki:
– 300 g mięsa z piersi kurczaka, bez skóry, bez kości, bez chrząstek, pokrojona w kawałka
– 200 g warzyw, mieszanych (różne warzywa np. seler, cebula, czosnek, por), pokrojone na kawałki
– 4 gałązki mieszanych ziół, świeżych (rozmaryn, tymianek, pietruszka) – tylko liście
– 150 g soli gruboziarnistej – ja preferuję morską
– 100 g białego wina
– 1 liść laurowy, suszony
– 1 goździk
– 5 nasion kolendry

Sposób przygotowania:Do naczynia miksującego włożyć kawałki kurczaka, rozdrobnić 5 s/obr. 7. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.Następnie do naczynia miksującego włożyć warzywa i świeże zioła, rozdrobnić 10 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.Następnie dodać sól, wino, liść laurowy, goździk, nasiona kolendry i zmielone mięso, zamiast miarki na pokrywę naczynia miksującego nałożyć koszyczek, odparować 25 min/Varoma/obr. 2. Koncentrat powinien mieć konsystencję gęstej pasty.Zdjąć koszyczek, założyć miarkę, zmiksować 1 min/obr. 4-8, stopniowo zwiększając obroty. Przełożyć wyparzonego, do szczelnie zamykanego słoika, pozostawić do ostygnięcia lub schłodzić w lodówce.Koncentrat bulionu drobiowego przechowywać w lodówce do 3 miesięcy lub przełożyć do foremki do lodu, zamrażać w kostkach do 6 miesięcy.

Żeberka w kapuście kiszonej (niskim IG i ŁG) - przepis na "termomixa"

Żeberka składniki:

– Wieprzowina, żeberka pokrojone na kawałki 800 g
– Sól morska 5 g
– Pieprz czarny 5 g
– Kapusta kiszona 800 g
– Cebula 120 g
– Marchew 80 g
– Czosnek – 2 ząbki
– Olej rzepakowy tłoczony na zimno 1 łyżka
– Woda 850 ml
– Bulion drobiowy który przygotowaliśmy wcześniej 1 czubata łyżeczka
– Majeranek suszony 1 łyżeczka
– Papryka, mielona 1 łyżeczka
– Kminek zwyczajny pół łyżeczki
– Ziele angielskie całe 3 szt
– Liść laurowy 2 szt

Sposób przygotowania:
Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej żeberka, oprószyć je solą i ½ łyżeczki pieprzu, odstawić.
Następnie na patelni rozgrzać olej i obsmażyć żeberka ze wszystkich stron na złotobrązowy kolor. Przełożyć do dolnej części przystawki Varoma, odstawić.
Następnie na pokrywie naczynia miksującego postawić koszyczek, odważyć do niego kapustę kiszoną i przepłukać ją pod zimną, bieżącą wodą. Odcisnąć i pokroić kapustę na 2-3 cm kawałki, odstawić.
Następnie do naczynia miksującego włożyć cebulę, marchewkę i czosnek, rozdrobnić 5 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
Dodać olej, dusić 5 min/120°C/obr. 1.
Dodać pokrojoną wcześniej kapustę, wodę, koncentrat bulionu mięsnego, majeranek, słodką paprykę, kminek, ziele angielskie, liście laurowe i pozostałe ½ łyżeczki pieprzu. Nałożyć przystawkę Varoma, dusić 90 min/120°C/↪/obr. 1. Zdjąć przystawkę Varoma, ugotowaną kapustę przełożyć na półmisek, dodać ugotowane żeberka, wymieszać kopystką.
Następnie żeberka w kapuście podawać z dodatkiem ugotowanych ziemniaków.
Ziemniaki – gramatury na końcu opisu:
Pamiętacie ziemniaki z ogniska, lubicie? piekliście w folii w żarze? Ziemniaki przygotowujemy poprzedniego dnia (np. bulion również można). Upieczcie w folii w piekarniku bez obierania. Użyjcie ziemniaki młode – mają niższy IG. Należy poprószyć solą i pieprzem oraz ulubionymi przyprawami i skropić olejem. Po upieczeniu studzimy w temperaturze pokojowej lub wkładamy na noc do lodówki, a już optymalnie byłoby na noc wrzucić do zamrażarki 🙂
Ma to związek z obniżaniem indeksu glikemicznego dzięki skrobi wolno trawionej oraz skrobi opornej.
Najlepiej nie podgrzewać już tych ziemniaków (poza rozmrażaniem naturalnie) lub ogrzać do temperatury pokojowej i wyłożyć na nie ciepłe żeberka.
1 łyżeczka oleju do skropienia ziemniaków przed upieczeniem – można wymieszać z przyprawami i po obtoczeniu poprószyć solą.

Energia i wartości odżywcze zależą od ilości ziemniaków:
1 porcja – z 60 gramami ziemniaków : 760 kcal
Białko 41,9 g / Tłuszcze 55,6 g / Węglowodany 26,8 g / Błonnik 8,3 g
Indeks glikemiczny 55 (niski)
Ładunek glikemiczny 9 (niski)

Przy 130 gramach ziemniaków : 824 kcal / B 43,4 / T 55,7 / W 41,6 / Błonnik 9,8 / IG 61 (średni) / ŁG 19 (średni)
Schłodzone uprzednio pieczone młode ziemniaki będą miały procentowo niższy indeks o kilka punktów od podanego. Nie jestem w stanie określić ponieważ zależy to od czasu i temperatury schładzania ziemniaków oraz od temperatury ogrzania przed spożyciem.

Smacznego – jak macie pytania to piszcie śmiało.

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading