Obalamy mity · 7 listopada 2021

Obalamy mity dietetyczne – Mit#6

Istnieje taki mit

Obalamy mity dietetyczne – Mit#6

Mit który głosi, że nie powinniśmy jeść po godzinie 18:00 lub, że nasz metabolizm spowalnia wieczorem, czy w czasie snu. I tym razem nie chodzi tylko o owoce – o wszystko czym nazywamy „jedzenie”.

Więc? jak i co jeść na kolację oraz dlaczego jest tak istotna?

Serotonina, tryptofan, dopamina mają ogromne znaczenie przy insulinooporności , w chorobach neurodegradacyjnych, przy depresji, w dobowym rytmie dnia, dla hormonu wzrostu.

To co warto zaznaczyć, to fakt, że podczas snu nasz metabolizm wcale nie zwalnia, nocna podstawowa przemiana materii jest taka sama jak w ciągu dnia. Warto pamiętać, że nasze ciało wykorzystuję sen na regenerację wszystkich tkanek organizmu, a nie dostarczając odpowiednio zbilansowanego posiłku przed zaśnięciem świadomie wydłużamy ten proces. Węglowodany za sprawą insuliny wpływają na zwiększoną dostępność tryptofanu, który to jest prekursorem serotoniny i melatoniny – hormonów biorących udział w procesie zasypiania. Białko utrudnia przedostanie się tryptofanu do mózgu, a uruchamia inny hormon – tyrozynę, z której powstaje niepożądany przed snem hormon – dopamina i noradrenalina. Wówczas możemy mieć problemy ze snem. Melatonina odpowiedzialna jest za regulację rytmu dobowego dnia, daje sygnał do rozpoczęcia procesów, które sprawią, że poczujemy się senni i tym samym z łatwością zaśniemy. I wcale nie chodzi tu o zasypanie się węglowodanami na noc. Jakie węglowodany? dobre pieczywo, makarony razowe, grube kasze, a jeśli ktoś nie lubi lub eliminuje, to warzywa korzenne, bulwiaste, strączki.

Dodatkowo osoby przestrzegające restrykcyjnej diety, diety eliminacyjnej, diety niskokalorycznej, również diet, które wykluczają kolację w dziennym planie żywieniowym, narażone są na zaburzenia odżywiania połączone z napadami objadania się, pogłębianie problemów z bezsennością. Nieprawidłowy sen powoduje wzrost hormonu stresu, który utrudnia pracę hormonu wzrostu. Główną porą jego działania jest noc. Przez to jego pozytywne działanie, tj. przyrost mięśni i ich regeneracja, nie zostanie właściwie uruchomione.

Kiedy się nie wysypiamy, spowolnieniu ulegają procesy metaboliczne w naszym organizmie (tak zwana utrata pamięci metabolicznej), a co za tym idzie – tyjemy!

Według zasad zdrowego odżywiania kolacja powinna dostarczać ok. 15-20% całodobowej podaży energii z dietą (jest to jednak kwestia zależna od ilości posiłków w ciągu dnia). Zaleca się, aby ostatni posiłek przed snem był spożywany na 2-3 godziny przed spoczynkiem nocnym. Tak jak każdy inny posiłek zaleca się, aby kolacja była różnorodna i zbilansowana – czyli zawierająca źródła węglowodanów, pełnowartościowego białka i tłuszczów.

Jarosław Juć

Discover more from Poradnia Dietetyczna - Dietetyk Jarosław Juć

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading